2020 Teknikens Värld Yaz Lastiği Testi Sonuçları

İsveçli otomotiv dergisi Teknikens Värld , her yıl İsveç’te yaz lastiği testi gerçekleştiriyor. 2020’de gerçekleştirilen lastik testi ise yeni çıkan Goodyear EfficientGrip Performance 2 dâhil olmak üzere 225/50 R17 ebadında 10 yaz lastiğini içeriyor. Teknikens Värld, diğer dergilerden farklı olarak kuru zeminde manevra kabiliyeti yerine yüksek hızda keskin şerit değişimi testi gerçekleştiriliyor. Test sonucunda ilk 3 sırada Michelin Primacy 4 , Goodyear EfficientGrip Performance 2 ve Nokian Hakka Blue 2 yaz lastiği bulunurken Continental Premium Contact 6 ve Pirelli Cinturato 7 dördüncülüğü paylaşıyor.

Teknikens Värld Yaz Lastiği Testi – Fren Performansları

Teknikens Värld Yaz Lastiği Testi kapsamında hem ıslak hem kuru zeminlerde lastiklerin fren performansı test edildi. Kuru zemin frenleme testinde en kısa fren mesafesini Michelin Primacy 4 sundu. Michelin, ikinci sırada yer alan Goodyear EfficientGrip Performance 2’den neredeyse 1 metre daha kısa fren mesafesine sahipti. Islak zemin fren testinin birincisi ise kuru zemin fren testinde 3. olan Continental PremiumContact 6 oldu. İkinci ve üçüncü sırada ise Goodyear ve Hankook yaz lastikleri yer alıyordu.

Teknikens Värld Yaz Lastiği Testi – Islak Zemin Performansları

Yaz lastiği kapsamında kuru zeminde manevra kabiliyeti testi gerçekleştirilmedi. Islak zemin manevra kabiliyeti testinde ise birinci sırada Goodyear EfficientGrip Performance 2, ikinci Michelin Primacy 4, üçüncü ise Pirelli Cinturato 7 yer aldı. Lastik testi kapsamında lastiklerin düz yolda ilerlerken suda kızaklamaya karşı ne kadar direnç sağladıkları da hızlara göre ölçüldü. Bu aşamada beklenmeyen bir marka ön plana çıktı. Kumho Solus HS51 en yüksek puanı elde etti. İkinci ve üçüncü sırada ise Nokian Hakka Blue 2 ve Continental Premium Contact 6 yer aldı.

Sürüş Konforu ve Yakıt Tüketimi Lastik Testi

Lastik testi konfor ve yakıt tüketimi değerlendirmeleri ile devam etti. Subjektif sürüş konforu testinde birinci Michelin Primacy 4 olurken Goodyear Efficient Performance 2 ve Pirelli Cinturato 7, en konforlu ikinci ve üçüncü lastik olarak belirlendi. Yuvarlanma direnci ise lastiklerin 100 km’de harcayacakları yakıt miktarına göre ölçüldü. Bu testte sonuçlar birbirine çok yakındı. İlk üçte Goodyear Efficient Performance 2, Nexen N Fera SU1 ve Michelin Primacy 4 yer aldı. Son olarak lastiklerin ağırlıklarına göre puanlandırma yapıldı. Teste katılan en hafif lastik, Teknikens Värld Yaz Lastiği Testi birincisi Michelin Primacy 4’tü. Onu Continental ve Goodyear’ın yaz lastikleri izledi.

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir