Araçlarınıza Uygun Lastik Seçimi Nasıl Yapılır

Lastik Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler; Lastikler hakkında kampanyalarının organize edildiği şu mevsimde siz de lastiklerinizi mi değişimi istiyorsunuz? özellikle kış aylarına girerken en doğru oto lastik kullanımı ve kış lastikleri meselesi için bilgi mi almak istiyorsunuz? O halde bu yazıda, kış oto lastik kullanması arzu edenler için kısa hususlar verecek ve nasıl değişim yapmanız gerektiği konusuna öncelik vereceğiz.

Genel olarak yapılan testlere göre sürüş konforu ve güvenliği açısından havanın 7 derecenin altına düştüğü sıcaklıklarda uzmanlar sebebi ile kış lastiklerinin kullanılması önerilir. Kışın ve yazın oto lastik alımlarında dikkat çekici ilk farklılık; desen yapıları ve kullanılan malzemeler olabilmekte. Eğer kış lastiği alacaksanız önce aracımızın lastik ebatlarını bilmeliyiz. Bu ebatlar aracın teknik özellikteki belirtilen verilerine ve uygulanan jantlara göre değişiklik gösterir.

Ola ki otomobilinizin lastik ebatlarını bilmiyor isek; vasıtamızda şu an bulunan lastiklerin üstünden okuyabiliriz ve ya taşıtların ön iki kapısında, kapı içlerinde ya da benzin deposunun kapağının arasında göreceğimiz etiketlerden de oto üreticileri tarafından tavsiye edilen oto lastik ve alternatif lastik ebatlarını bulabilirsiniz. Buradan bakarak en azından otomobilinizde denemeniz gereken doğru lastik ebadını görüp oto lastik alımlarında buna müsait şekilde seçim yaparsınız. Taşıtınızda kullanmamız gereken lastik ebadını öğrendikten sonra lastiğin kış lastiği olup olmadığını üstünde bulunan kristal işaretine ve ya m.S ibaresine bakarak anlayabiliriz.

Özellikle bu işaretler var ise lastiklerinizin kış lastiği olup 7 derecenin altındaki hava koşullarında rahatlıkla kullanabilir ve güvenli sürüş sağlayabilirsiniz. Kış ayında doğru oto lastik kullanmak sürüş güvenliği ve konforu açısından oldukça ciddi bir şeydir. Bilhassa yol tutuşu ve fren mesafesi konularında lastiklerden kaynaklanabilecek sorunlar trafikte ciddi kazalar oluşmasına sebebiyet verebilir. Hem kendimizi hem trafikteki öteki sürücü ve ya yayaları düşünerek kış aylarında kış lastikleri kullanmalıyız. Birden bire durmamız gereken durumlarda, virajlarda, yokuşlarda ve ya bayırlarda aracınız ile seyir ederken karlı ve buzlu yollarda kış lastiği kullanımı kayma riskini büyük ölçüde önleyecek ve sürüş güvenliğini arttıracaktır. Şayet siz de fena hava koşullarında trafikte problem yaşamak istemiyorsanız bizimle iletişime geçerek oto lastik fiyatlarımızı öğrenebilirsiniz.

Baharın tatlı esintisi kendini hissettirirken uzun yola çıkmak için projeler yapan müşterilerimiz için daha güvenli bir sürüş öneriyor ve yaptığımız lastik kampanyaları ile sizlere müsait fiyatlar ve müsait ödeme seçenekleri sunuyoruz. Bu yılın lastik kampanyaları ve seçeneklerini görmek için hemen kataloglarımıza göz gezdirebilirsiniz. Şayet lastik kampanyaları geçmiş ise gene sizler için müsait fiyatlarla alım/ satım hizmeti vermekteyiz. Taşıt lastikleri ile ilgili sık sorulan sorulardan biri olarak karşımıza gelen lastik etiketlerinin nasıl okunacağı meselesi için sizler için biraz bilgi vermek istiyoruz.

Etiketleme sistemi 2009 yıllında Avrupa Parlamentosu vasıtası ile kabul edilmiş olup memleketimizde 2012 den buyana uygulanmaktadır. Bu yönetmelik Temmuz 2012 den itibaren imal edilen bütün otomobil, ağır araba, ticari ve otobüs lastikleri için geçerlidir. Lastikte etiketleme sisteminin amacı; güvenli sürüşten taviz vermeden yakıt tüketimini ve lastik dış gürültüsünü azaltarak ekonomik verimliliği ve etraf verimliliğini sağlamaktır. Bu sistem yardımıyla araç sahipleri ürünler meselesinde daha detaylı bilgi edinip lastik kampanyaları için araştırma yaparken eleme olanağına sahip olacaklardır. Etikete bakıldığında sol tarafta enerji verimliliği sınıflandırması yapılıyor.

Yakıt tüketimini etkileyen yuvarlanma direncine göre A dan G ye bir sıralama yapılırdı. A ve G sınıfları arasındaki yakıt tüketimi farkı 100 km de 0.5 lt şekilde belirlenmiştir. Bu da yılda yaklaşık şekilde 80 ltlik bir yakıt tüketimine denk gelir. Etiketin sağ tarafında ise yaş zeminde fren mesafesini işaret eden yine A- G aralığında bir sınıflandırma bulunmaktadır. A, en kısa fren mesafesini G ise en uzun fren mesafesini göstermektedir. A ve g sınıfları arasındaki fren mesafesi yaklaşık şekilde 18 mt.gibi bir uzunluğa tekabül etmektedir.

Etiketin alt kısmında da lastiğin çıkarmış olduğu dış gürültünün desibel cinsinden ederi yer alır. Lastik fiyatları alınacak lastiğin ebadına ve modeline göre farklılıklar gösterir ancak her ürün için lastik kampanyaları yapılıyor. Sitemizde markalarına göre ayırdığımız fiyatlandırmalara bakarak yaz veya kış lastikleri için sorgulama yapabilir, lastik kampanyaları ve seçeneklerini gözlemleyebilirsiniz. Farklı ve kaliteli hizmet anlayışını benimseyen çalışanlarımızla siz için en cazip fiyatları sunmaya ve lastik kampanyaları düzenlemeye devam ederek sektördeki yerimizi muhafaza etmek temel prensibimizdir.

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir