Avrupa NASCAR Yarışları General Lastikleri Sponsorluğunda Başlıyor

Heyecan verici rekabetçiliği ile bilinen NASCAR yarışları , bu yıl 7 ayrı Avrupa ülkesinde gerçekleşecek. Avrupa pistleri, NASCAR yarışçıları için büyük zorluklar içeriyor. Diğer motor sporları etkinliklerinde de kullanılan birçok farklı pistte 26 ayrı yarış gerçekleşecek. Bu pistler arasında NASCAR klasiği oval pist de yer alıyor. Avrupa’da gerçekleşecek yarışlar, hem sürücüler hem de araçların çok yüksek performans sergilemesini gerektiriyor. Serinin sponsorluğunu üstlenen General Lastikleri firmasının kıdemli proje yöneticisi Guy Frobisher, sezon için heyecanlı olduğunu belirtiyor. Frobisher, bunun ayrıca; lastikleri test etmek için de mükemmel bir fırsat sunduğunu söylüyor.

General Lastikleri Zorlu Koşullara Dayanıklılık Sağlayacak

Yarışlar için geliştirilen General Lastikleri , zorlu NASCAR koşulları göz önünde bulundurularak Indiana’da tasarlandı. Avrupa pistleri, klasik oval NASCAR pistlerine göre farklı olduğundan; lastikler, bu koşullara uygun olacak şekilde optimize edildi. Lastikler, çeşitli virajlara dayanabilecek ve aynı zamanda farklı asfalt tiplerine de uyum sağlayacak şekilde geliştirildi. Aynı zamanda; Avrupa NASCAR yarışları için ülkelerin farklı iklim koşulları da göz önüne alındı. Bunun yanı sıra; lastikler geliştirilirken yarış koşullarının yanında sürüş mesafeleri ve hız da önemliydi. General Lastikleri , 2019’daki ilk deneyimine dayanarak 2020 Nascar Whelen Euro Series için slick ve yağmur lastikleri geliştirdi. Serinin kuralları, sürücü başına izin verilen lastik miktarını 20 ile sınırladığından yalnızca performansa değil lastiklerin dayanıklılığına da önem verildi.

2020 Avrupa NASCAR Yarışları İtalya’da Başlayacak

NASCAR yarışları , 12-13 Eylül’de Roma’da başlıyor. 1951’de inşa edilen pist, adını Formula 1 pilotu Piero Taruffi’den alıyor. Piero Taruffi Pisti Roma’nın yaklaşık 30 kilometre kuzeyinde bulunuyor. İnşa edildiği günden bu yana birçok kez genişletilen pist, bugün 4.085 uzunluğunda ve yarışlar, saat yönünde yapılıyor. Sürücüler, bitiş düzlüğündeki 14 metrelik son sprintten önce 11 metre şerit genişliğinde on virajı (üçü solda ve yedisi sağda) geçmek zorunda. Teknik olarak birçok zorluğa sahip olan bu pist, bu nedenle; Ferrari, Williams gibi Fomula 1 takımları ve Toyota tarafından test pisti olarak kullanılıyor. Pist aynı zamanda birçok motor sporları etkiliğine de ev sahipliği yapıyor. Örneğin; Dünya Süper Bisiklet Şampiyonası, 2007 ve 2008’de burada yapıldı.

NASCAR Yarışları Yıl Sonuna Dek Devam Edecek

Nascar Yarışları için mücadele 3-4 Ekim tarihlerinde ise Belçika Zolder pistinde devam edecek. Antwerp’in güneydoğusunda bulunan pistte 6 kez sağa 4 kez ise sola dönüş yapılması gerekiyor. Bu  pist de birçok Avrupa pisti gibi 70’ler ve 80’lerdeki Formula 1 yarışları da dâhil olmak üzere birçok önemli etkinliğe ev sahipliği yapmış ve uzun bir geçmişe sahip. 4.011 km asfalt üzerine kurulu parkur, kör virajları ve yokuşları ile zorlu bir pist olarak kabul ediliyor. Pistin ilk bölümü daha kolay sürüş sağlarken ikinci kısım daha fazla zorlaşıyor. Pist, yetenekli NASCAR sürücüleri tarafından hesaplanmış fren manevraları gerektiriyor. Yarışlar, daha sonra; 17-18 Ekim tarihlerinde Almanya Hockenheimring,14-15 Kasım’da Çek Cumhuriyeti Autodrom Most, 5-6 Aralık tarihlerinde ise Ricardo Tormo İspanya pistlerinde devam edecek. İngiltere ve Hollanda’da gerçekleşecek yarışlar ise ertelendi. Tüm bu pistler; General lastikleri , sürücüler ve araçlar için birbirinden farklı zorluklar sunacak.

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir