Son yılların ekonomi tabloları incelendiğinde ülke bazlı grafiklerde Polonya’nın son derece istikrarlı ve başarılı bir yükselme arasında olduğu gözlemlenebilmektedir. bilhassa geçtiğimiz beş yılda ciddi ve gözle görülür ilerlemelerin söz konusu olduğu bu gelişim süreci bir aşırı ekonomik alandaki faaliyetlerinin yanı sıra, ülkemize de bilhassa turizm endüstrisi başta olmak üzere pek çok aşırı alanda yansımaktadır.

Polonya’nın bu gelişme süreci içerisinde ekonomisinde güçlenen ve gelişen isimleri içinde 1937 yılında hizmete hükümetin desteği ile başlamış olan Debica da yer alıyor. şimdilerde üretimini yapmakta bulunduğu lastiklerin kalitesi sayesinde Polonya’nın bir numaralı oto lastik firması olmayı başaran Debica, dünya çapında bilinmekte olan ve saygı duyulan kurumlar içinde yer almaktadır. 1995 yılı Debica’nın başarıları ve tanınırlığı açısından bir dönüm noktası olmuştur. 1995 yılına dek yaptıkları çalışmalarda başarılı olan firmaya Goodyear Tire ve Rubber Company talip olmuş ve şirketin e.99 bu gibi ciddi bir orandaki hisselerini satın almıştır. Elbette bu ortaklık borsa piyasalarında Debica hisselerine tavan yaptırmış, markayı tüm dünyaya duyurmuştur.

Bu ortaklık Debica’ya kalitesini ve ürünlerini tüm dünyaya duyurma ve pazarlama imkanı sağlamakla birlikte, firmanın Goodyear’dan aldığı veriler ve Ar-Ge destekleri ile çok daha modern bir üretim ağına da sahip olmasını sağlamıştır. zamanımızda dünya çapındaki en kaliteli tam çelik kamyon lastiklerini, off road tipi araç lastiklerini ve ziraat araçlarının lastiklerini üretmekte ve pazarlamakta olan firmanın bu başarısı üretim teknolojilerine duyduğu talep ve sahip bulunduğu deneyimlerden kaynaklanmaktadır. Debica’ya bu denli büyük bir başarı oluşturmakta olan büyük araç lastikleri firmanın binek otomobil lastikleri sahasında da türlü çalışmalar yapmasında büyük rol oynamıştır. şimdilerde yoğun şekilde dayanıklı oto lastiklerinin üretimini yapmakta olan Debica, araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde Polonya Bilimler Akademisi Ekonomik Bilimler Enstitüsü’nün desteğini de yanına alarak yenilikçi fikirler ortaya atmaktadır.

yurdumuzda de yaygın bir satış ve montaj ağına sahip olan Debica, Goodyear’ın kendisine sunduğu garanti ve servis imkanlarından mantıklı şekilde faydalanmakta ve sunduğu uygun fiyat alternatifi ile bir çok fazla şirket içinde kendisine has bir çizgide ilerlemektedir. tüm üretimlerini hesaplı ve kalitesiz işçilik mantığı yürüten çin’in tersine Polonya’da gerçekleştirmekte olan Debica, kaliteye verdiği önemi de bu şekilde vurgulamaktadır.

News Reporter