ETRMA 2020 İçin Yeni Bir AB Lastik Etiketleme Yönetmeliği Hedefliyor

Avrupa Lastik ve Kauçuk Üreticileri Birliği (ETRMA), Avrupa Parlamentosu’nun mevcut düzenlemenin değişmesi ile ilgili oylamasının sonucunu takiben 2009 AB Lastik Etiketleme Yönetmeliği’nde yapılan incelemede son aşamaya girmeye hazır.

Dernek, yeni Avrupa Parlamentosu’nun dosyayı 2019’un ikinci yarısında üçlü görüşmelere çıkarması durumunda 2020’nin başında “iyileştirilmiş bir yönetmeliğin” kabul edilebileceğini belirtti.

Avrupa Kurumları ETRMA’nın Lastik Etiketlerinden Memnun

ETRMA, etiketin tüketici bilincini arttırdığını ve AB üye devletlerinde piyasa gözetimi ve uygulanmasını güçlendirdiğini söyleyerek Avrupa Kurumları’nın yeni bir lastik etiketleme yönetmeliği uygulaması üzerindeki çalışmalarından memnun olduğunu da sözlerine ekledi.

ETRMA genel sekreteri Fazilet Cinaralp, “Bu, Avrupa Parlamentosu tarafından iddialı ve ileriye dönük bir lastik etiketleme yönetmeliği için atılmış olumlu bir adım. Avrupa lastik endüstrisi, bugün halihazırda tüketicilere ve araç üreticilerine yüksek performanslı lastikler sunuyor ve lastik etiketi tüketicileri bilgilendirmek için hazır bulunuyor. ” 

ETRMA’dan Yeni Lastik Etiketi Düzenleme Önerileri

İleriye dönük üçlü görüşmeler için ETRMA ve Avrupa lastik endüstrisi, Avrupa kuruluşlarına lastik etiketleme yönetmeliğinin merkezi hedeflerine odaklanmayı sürdürme çağrısında bulundu:

  • Lastik etiketi; yuvarlanma direnci, ıslak zeminde yol tutuşu ve gürültü performansları hakkında tüketici bilinci arttırılmalı.
  • Eğer gerekiyorsa etikete kar veya buz logosu eklenmeli.
  • Lastik etiketinin hem klasik hem de online alışverişlerde görünürlüğü artmalı.
  • Karayolu ve yolcu güvenliği, çevre konularında yüksek performans gösteren lastiklerinin piyasa alımı teşvik edilmeli.
  • Etiket uygulaması ve piyasa gözetimi güçlendirilmeli.
  • Halka açık bir ürün veri tabanı oluşturulmalı ve etikete bir QR kodu eklenmeli.

ETRMA, üçlü görüşmelerde dikkate alınması gereken iki önemli noktayı yineledi:

 “Lastik etiketlerinde performans sınıflarının yeniden ölçeklendirilmesi için daha erken. Tekli performansların yeniden ölçeklendirilmesi amaca ters bir durum. Yüksek sınıf lastiklerin artan pazar tesiri diğer yollarla aranmalı ve teşvik edilmelidir. Örneğin, kamu alımları girişimleri ve müşteri bilincinin geliştirilmesi gibi.”  

Cinaralp, ekledi: “Mevcut lastik teknolojisinin tüm potansiyelini araştırmak ve gerekli pazar alımına yardımcı olmak için güçlü teşvikler sunulmalıdır. Lastik etiketi, tüketicileri lastiğin performansı hakkında tek tek bilgilendirmek için önemli bir araç olmakla birlikte, şu anda görünürlükten ve tüketici bilincinden yoksun.” 

Lastik Sırt Aşınmasının Ölçümüne Test Uygulanılabilir

ETRMA, endüstrinin şu anda lastik sırt aşınması için standart bir test yönteminin uygulanabilirliğini değerlendirdiğini belirtti. ERTMA, Avrupa lastik endüstrisinin lastik sırt aşınmasını ölçmek için güvenilir ve temsili bir test yönteminin uygulanabilirliğini değerlendirme amacıyla çalıştığını ve komisyonun lastik sırt aşınması oranı için güvenilir bir test yöntemi çağrısını da desteklediğini söyledi. 

ETRMA, bunu akılda tutarak standart bir test yöntemine dayanan lastik aşınması etiketinin dahil edilmesinin yönetmeliğin tam bir revizyonunu gerektireceğini ve komisyon tarafından önerildiği gibi delegasyonlu hareketle gerçekleştirilemeyeceğini ileri sürüyor. 

Süreç, henüz başlangıç ​​aşamasındadır ve bu ya da diğer yönetmeliklerde herhangi bir önlem sunulmadan önce tamamlanması gerekmektedir.

Lastik aşınması için geliştirilecek standart test yöntemi hakkında konuşan Cinaralp şunları söyledi: “Avrupa lastik endüstrisi, sektörün henüz başlatmış olduğu bir çalışma olan aşınma performansını ölçmek için güvenilir bir test yönteminin geliştirilmesine duyulan ihtiyaç dahil, lastiklerin çevresel zorluklarıyla tamamen ilgilenmektedir. Hedeflerimiz yüksek; çevresel ve toplumsal ihtiyaçlardaki değişikliklere teknik çözümler sunmaya kararlıyız.”  

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir