Kış Lastiği İçin Düşünmeye Gerek Yok

Kış Lastiği İçin Düşünmeye Gerek Yok

Havalar yavaş yavaş soğumaya ve kış yüzünü göstermeye başladığında muhtemelen bazı araç sahipleri kendi kendilerine şu konuları düşünmeye başlar.

  • Bu kış çok kar yağar mı?
  • Bu sene kış lastiği olmadan idare edebilir miyim?
  • Lastiklerim zaten yeni, idare ederler.
  • Çok kar yağarsa o zaman düşünürüm.
  • Kış lastiği fiyatlarına katlanmak zor geliyor.

Maalesef bu soruları ve düşünceleri her kış geldiğinde yaygın olarak duyarsınız. Fakat son zamanlarda bu şikayetlerin giderek azaldığını görmekteyiz. Bunun sebebi ise doğru zamanda doğru şekilde kış lastiği kullanmaktan geçmektedir. Peki, ne oldu da insanlar yukarıda sıraladığımız yakınmaları daha az dile getirir oldular?

 Kış Lastiği Kullanımı Giderek Artıyor

Cevap aslında basit; hayatın birçok alanında olduğu gibi trafik emniyeti konusunda da bilinçleniyoruz. Önce emniyet; sürücüler artık kış lastiklerinin birer külfet olduğunu düşünmüyor, bilakis kış aylarında araçlarının hayati parçalarından biri olduğunu biliyor. Hem kendimiz hem de dışarıdaki yayalar için hem de trafikteki diğer tüm araçların emniyeti için kış lastiğinin önemli bir yeri var.

Kış lastiği fiyatları aslında çok pahalı değildir. Sadece yaz lastiklerine göre ufak bir fiyat farkı söz konusudur ve bu nedenle kış lastiği fiyatlarının pahalı olduğu düşünülmektedir. Bunun sebebi ise kış lastiği özel sırt karışımı, sırt bölgelerinin kalınlığı ve güvenli sürüş koşullarına uygun olarak üretilmeleridir.

 Kış Lastiği 5 Ay Boyunca Kullanılır

Aynı zamanda yukarıda belirtildiği gibi kış lastiği kullanım gerekliliğinin 5 ay gibi geniş bir zaman dilimine yayıldığı düşünüldüğünde kış lastiği fiyatlarına katlanmanın birer masraf olduğu düşünmek yerine çok gerekli olduğunu fark etmiş oluruz.

Kış Lastiği Koruması

Kış lastikleri yapısında bulunan ve lastiğin soğuğa karşı yumuşaklığını korumasını sağlayan silika ham maddesinden ötürü kuru zeminde daha çabuk aşınabilmektedir.  Bu yüzden havaların ısınması ile birlikte kış lastiği yaz lastikleri ile tekrardan değiştirilmelidir. Bu sayede lastiklerimiz daha uzun ömürlü olur ve ömrünü muhafaza eder. Sürücüler de bu hususa dikkat ederek daha fazla maliyete katlanmak durumunda kalmaz.

News Reporter