Lastik Diş Derinliği Kontrolü Nasıl Yapılır?

Lastik diş derinliği kontrolü yapmanın en güvenilir yolu, lastik diş derinliği göstergesi adı verilen özel bir alet ile ölçüm yapmaktır. Teknisyenler, hızlı ve doğru bir şekilde lastik diş derinliği kontrol yapmak için bu aleti kullanırlar. Bu kullanışlı araçlar, çoğunlukla lastik basıncını da kontrol etmenizi sağlar. Bu aleti lastik sırtındaki olukların arasına yerleştirerek hem lastik merkezinin hem de omuz kısmının diş derinliğini kontrol etmelisiniz. Lastiğin çeşitli nedenlerden ötürü düzensiz aşınma ihtimali olduğundan lastik sırtı üzerinde farklı noktalarda ölçüm yapmalısınız. Düzensiz aşınmış lastikleri kullanmak, yol güvenliği için risk oluşturmaktadır.

1 TL ile Lastik Diş Derinliği Kontrolü

1 TL veya 50 kuruş madeni paraların dış tarafında yer alan halka yaklaşık 4 mm ölçüsündedir. 1 TL veya 50 kuruşu lastik dişleri arasına yerleştirdiğinizde dış halka gözüküyorsa; lastik diş derinliği 4 mm’nin altına düşmüş demektir. Lastik diş derinliği kontrolü sonrası 4 mm’nin altında diş derinliğine sahip olduğu fark edilen lastiklerin değiştirilmesi tavsiye edilmektedir. Özellikle ıslak zeminlerde ve kış aylarında bu lastikler ile yol güvenliği büyük ölçüde tehlikeye girmektedir. Bunun yanında; yasal olarak kamyon, çekici, tanker ve otobüslerin diş derinliği 4 mm’den; kamyonet, minibüs ve otomobil türü araçların diş derinliği ise 1,6 mm’den az olamaz.

Lastik Diş Derinliği Kontrolü Ne Sıklıkla Yapılmalı?

TOTD’de lastik uzmanı olan Daniel Bezer: “Basit ancak önemli bir işlem olan lastik diş derinliği kontrolü , sürücülerin maruz kalabileceği birçok olası sorunu önleyebilir. Bu riskler arasında; tehlikeli kazalar, yolda kalmak ve ek masraflar yer almaktadır. TOTD olarak yol güvenliği için lastiklerinizi birkaç haftada bir ve özellikle uzun yolculuklardan önce kontrol etmenizi öneririz.”

Lastik Aşınma Göstergesi Nedir?

Lastik diş derinliği kontrolü ölçeri ve 1 TL yöntemlerini kullanmanın yanı sıra; lastik üzerinde yer alan aşınma göstergelerini (TWI) veya aşınma çubuklarını kontrol edebilirsiniz. Bu çubuklar, lastik sırtındaki ana kanallar arasında eşit aralıklarla yerleştirilir ve görsel bir okuma yapmanızı sağlar. Bazı durumlarda, küçük bir üçgen işareti diş aşınma göstergesinin konumunu gösterir. Gösterge, lastik sırtı seviyesiyle aynı hizadaysa yol güvenliği için lastik değiştirilmelidir. Kimi lastik markaları, sırt üzerine lastiğin kaç mm diş derinliği kaldığını veya aşınma yüzdesini gösteren aşınma göstergeleri eklemektedir. Kış aylarına özel lastik diş derinliği kontrolü için kimi kış lastikleri üzerinde kar tanesi sembolü bulunmakta ve diş derinliği 4 mm altına indiğinde silinmektedir.

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir