Lastik Etiket Sistemi Hakkında

Lastik Etiketleri Neyi İfade Ediyor; Araç lastiklerinin değiştirilmesinde en iyi önem verilmesi gereken herkesin de bildiği bunun gibi oto lastiklerin mevsim şartlarına müsait olup olmadığıdır.

Lastik markalarına göre değişen fiyatların yanı sıra aynı marka ve ebatta olup da değişik fiyatlarda olan araç lastiklerinin etiket değerlerine dikkat edilmesi de gerekebilir. 2013 yılı itibari ile Avrupa’da ve memleketimizde lastik etiketleme uygulanması zorunlu bir hale gelen etiketleme sistemi piyasaya aşırı büyük fırsatlar sunmaktadır. Misal vermek gerekirse yaş yol tutuşu B yakıt sarfiyatı (dönme direnci) C gürültü seviyesi ise yetmişbir 71 desibel olan yüksek fiyatlı bir oto lastik ile aynı niteliklere sahip olan ama fiyat avantajı sunan ucuz marka lastiklerin arasındaki farkı bundan sonra kullanıcılar net bir biçimde görülebilecektir.

Neye niçin para ödeyeceklerini en ince ayrıntısına kadar göreceklerdir. Lastik imalinde kullanılan ham maddelerin kalitesi ve uygulanan teknolojilerin ayrıcalığı etiket sistemi ile gözler önüne serilecek. Lastik fiyatları neden pahalı sebep ucuz artık çok fazla daha pratik olarak anlaşılacaktır. Lastik markaları içinde ki fiyat değişkenlikleri yavaş yavaş yerini kalitenin satın alınmasına bırakacak. Lastik etiketlerinde dikkat edilmesi gereken en mühim faktörlerin başında ise lastik desen ve ebada göre değerlerin değişkenlik gösterebileceğidir.

Aynı marka ve desende olan lastiklerin ebatlarına göre etiketlerinin değişmesi sizlere düşündürücü olabilsede yapılan testlerde değerlerin bu yönde değiştiği görülür. Farklı ülkelerde üretilmiş olan tıpkı marka ve ebatta olan lastiklerde de etiket değerlerinde ufak tefek farklılıklar gözlemlenebilmektedir. Alacağınız lastiklerin vasıta üreticilerinin tavsiyeleri doğrultusunda takılması da çok aşırı önemlidir. 10 bin km.de bir lastikler rotasyon yapılmalıdır. Lastiklerin hava basınçları düzenli olarak kontrol etmek doğru bir harekettir.

Doğru hava basıncı ile kullanılmayan lastiklerde düzensiz deforme problemleri olabileceği düşünülmelidir. Düzensiz aşınma sorunlarının telafisi de olası olmamaktadır. İmal tarihlerine dikkat edilmesi gerektiği herkesçe biliniyor olsa da bu konuda asıl önemli konu lastiklerin gizleme koşullarıdır. Doğru biçimde saklanmış olan lastiklerin raf ömrünün on yıl bulunduğu en son Ankara ticaret odası sebebi ile yazılı ve görsel basında duyurulmuştur. Tüm lastikler karanlık ortamda rutubetten irak olmalı, oldukları depoda tiner, boya, uçucu ve yanıcı madde olmaması gerekir.

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir