Oto Lastik Hakkında

Lastikler arabayı taşıyan, fren yapıldığında ve dönemeç alınırken taşıtların güvenle yola tutuşunu sağlayan, keyifli ve güvenli bir şekilde yolculuklar için, yolun niteliğine bağlı olmadan can güvenliğini sağlamakta olan otomobilin en ciddi parçalarından biridir. Uzun ve şehirler arası yolculuklar da özellikle çok hızlı gidişlerde lastiklerin yolu tutuşu çok mükemmel olmalıdır ve bu gibi uzun yolların bir işkence değil de eğlence haline gelmesi yine araç lastiği yardımıyla olabilmekte.

Ayrıca bunların sağlanması sizin oto lastiği alacaksanız dikkat etmeniz gereken niteliklere ve yapacağınız masrafa bağlıdır. İlk olarak merak edilmekte olan soru lastikler neye göre incelenmiş olmalı. Araçlar için lastikleri J.B Dunlop’un oğlunun üç tekerlekli bisikleti için hazırladığı lastik modeli ile hayatımıza girmiş ve bundan sonra teknolojik değişimlerle geliştirilmiş zamanımızda tercih ettiğimiz lastikler üretilmiştir.

Çadır kumaş benzeri bezlerin ilkel jantların üzerine çiviler ile çakılıp içine hava basılmasıyla tasarlanmış ilk tekerlek modeli Goodyear firmasının lastiğin ana ham maddesi kauçuğu kükürt ile pişirip biçimlendirmesi ile oto lastik iyice gelişmeye ve değişime başlamıştır. Daha sonra bu imal edilen tekerlekleri güçlendirmek için çelik ile katkı yapılırdı. Ve zamanımızda bizim ve tüm araç sahiplerinin güvenliğini sağlayan otomobiller için en ciddi parçalar içinde yer alır. Ve bugünkü lastik kauçuk, kord bezleri ve çelik kuşak teller ile çeşitli kimyasal maddelerin bir araya getirilmesinden meydana gelmiştir. Lastik sırt, omuz, yanak, topuk, damak teli, karkas yapı, kuşaklar ve astar gibi kısımlardan bir araya gelmiştir. Sırt bölgesi; lastiğin yol ile temasını sağlayan en üst bölümdür.

Lastiklerin sırt kısmındaki oluklar yağmur suyunu deşarj edebilmeye, dolu blok bölgesi ise yol tutuşa ve fren gücünü aktarmaya yarar. Omuz; sırt ile yanağın birleştiği bölümdür. Kauçuktan yapılmaktadır. Yanak; lastiğin topuk ve omuz bölgesi içinde kalan bölgesidir. Yanak yardımı ile arabada konforlu sürüş sağlanır. Topuk; janta münasebet eden bölümdür. Damak teli lastiği jantın etrafında tutulmasını sağlar; jant ucu üzerinde gerekli esnekliği sağlamaya yarar.

Karkas yapı; damak teli ile lastik arasında iletimi sağlar. Kuşaklar; sırt deseninin altında uzanan dar katmanlara deriz. Çelik ve bez olan çeşitleri bulunur. Astar; hava sızdırmazlığını veren kauçuk yapıdır. Lastiğin içindeki havanın dışarı çıkmasını engeller. Lastiğimiz için mühim parçalardan bahsettik ve biraz olsun lastik için neler önemlidir nelere dikkat edilmelidir benzeri sorulara kafamızda yanıtlar bulduk. Bir de oto lastik konusu için özenli davranılması gereken bir başka husus jant seçimidir.

Lastik ve jant dönüşüm tablosuna göre müsait jant seçimi yapılmaktadır. Jant seçimi için şayet tavsiye edilen jant eni 5.0 ise bunun bir altı 5 veya 5.5’lik jantları seçmek bunun gibi bir genişliği bulunmaktadır. Nihai tüketicilerin bazıları lastik yanağında yazan işaretlere pek bakmaz. Markanın beraberinde bu gibi bilgilerde ciddi bir şeydir. 186 65 R 15 85H TL yazan oto lastiğinde 185 değeri lastiklerin taban genişliğini, 65 değeri bize lastiğin kesit yüzdesini 15 olan değeride lastiğin jant çapını, R lastiklerin gövde yapısını, 85 yük endeksini H hız limitini gösterir. Bundan sonra lastiğimizin yanak kısmına baktığımızda boş gözlerle değil de bilgi ile dolu olan gözler ile bakarak yazılanları anlayabiliriz.

Kullandığınız lastiklerin çok daha uzun ömürlü ve yüksek performanslı kullanılabilmesi için hava basıncı, rot ayarı, balans ayarı, rotasyon, yük endeksine uygun oto lastik alınması, otomobil hızı, yolların ve mevsim koşullarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Tüm bunların sağlanmasına karşın uzun seyahatlerde otomobilinizin lastikleri patlarsa nasıl değiştirileceğinin bütün sürücüler sebebi ile bilinmesi oldukça önemli bir konudur. Eski havası inmiş lastikler; bijon anahtarı yardımıyla sökülüp %100 çıkarılmadan kriko yardımı ile araba kaldırılır.

Eski lastik takılı olduğu yerden ayrılmalıdır ve stepne takılmalıdır. Bu sayede sürüşe devam edilir. Patlayan lastikler artık değişmesi lazımdır. Arabalarda 4 lastiğin aniden değiştirilmesi önerilir. Fakat böyle durumlarda bir lastik de alınabilir. Oto lastiği değişimine lüzumlu özeni gösterdikten sonra yeni lastiklerinizin keyfini çıkartın.

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir