Oto Lastik Nedir

Oto lastik sahası memleketimizde çeşitli iklimlerin aynı anda yaşanabiliyor oluşu nedeniyle farklı alt kategorilerinde birlikte bir hareketlilik göstermektedir. Bir çok aşırı ülkede stabil hava şartları nedeni ile tek tip lastiklere çok ilgi olurken, yurdumuzda çeşitli lastik modelleri ve lastik tiplerine ilgi vardır.

Ege ve Akdeniz kıyılarındaki illerimizde yaz kış kullanılabilir halde olan dayanıklılık ve performansın ön planda olduğu oto lastikler tercih edilirken, Marmara ve iç Anadolu bölgelerinde yer piyasa şehirlerde yaz lastiği ve kış lastiği tercih edilerek daha güvenli bir sürüş öncelikle gözetilmektedir.

Lastikler için kullanılacakları bölgelere göre belirli standartlar getirilmiş ve bunların bir kısmı devlet kontrolü altında mecburi kılınmıştır. Desen yapısı ile oto lastiklerin hemen hemen hepsi değişik özelliklere sahiptirler. bilhassa kılcal kanal sayıları ve silika oranı yüksek olan kış lastikleri yağmurda ve karda en güvenli biçimde ilerleyebilmeniz için tasarlanmışlardır. Dört mevsim kullanılabilen lastikler kış şartlarını sert geçirmeyen ve kar yağışının görülmediği illerde, güvenli bir sürüşün yanı sıra dayanıklılığı da sunabilmeleri nedeni ile tercih edilmektedirler.

Her ne kadar kabullenmek istemesek de, bu gün bile hayatımızdaki oldukça çok etken ve etken tabii koşullardan etkilenerek biçimlenmektedir. Elbette bu etkenler araçlarında performans kaybı yaşayan kişilerin periyodik bakım sonrasında istedikleri performansı elde etmeleri ile aralarındaki tek mani lastikleri olduğunda yapacakları seçimleri de direkt etkilemektedir. Bu etkenlerin bilincinde olan otomotiv sahası de aynı şekilde ihtiyaçları doğal koşullara göre hesaplayarak stoklarını düzenlemektedirler. Stok sistemli çalışmakta olan oto lastik servisleri tüketiciler için yoğun şekilde uygun fiyat metodları sunabilmektedir. özellikle izmir bilinçli oto lastik kullanması meselesinde gelişmiş bir ilimiz olmasının yanı dizi, otolastik sektöründeki en ucuz fiyatların da bulunduğu ilimiz olarak karşımıza çıkmaktadır.

News Reporter