Oto lastikler ve Jant Hakkında

Oto Lastik ve Jant Seçimi Nasıl Yapılır; Aradığınız oto lastik markalarını ve desenlerini online satış sitemizde bulabilirsiniz. Oto lastik ile ilgili detaylı bilgi edinmek için dilerseniz internet sitemizi inceleyebilir dilerseniz servislerimize bizzat gelebilirsiniz. Bu yazımızda müşterilerimize kış mevsiminde lastik kullanımının sürüş üzerindeki etkilerinden bahsedeceğiz.

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki mevsimine göre oto lastik kullanmanın gerçekten sürüş üstünde epey önemli ölçüde etkisi bulunur. Kış lastikleri havanın yedi derecenin altına düştüğü sıcaklıklarda sizin ve otomobilinizin doğru ve güvenli sürüş sağlayabilmesi için kullanılır. Peki, sebep yedi 7 derecenin altında diye vurguluyoruz? ama hava sıcaklığı bu derecenin altına düştükten sonra yazın kullanılan lastikler antraktta kullanılan malzeme yapısının farklılığı dolayısıyla tercih edilen verimi vermez ve iyi sistem tutuşu sunmaz.

Eğer kış şartlarında yazlık lastikleri kullanımına devam ederseniz lastiklerdeki sertleşme sebebiyle karlı ve ya buzlu zeminler üzerinde fren mesafesi uzayacağı kesindir ve güvenli sürüş elde edilmesini engeller. Yaz lastiği alan otomobil sürücüsü hem trafikteki diğer sürücüler açısından tehlikeli bir durum oluşturabilir. Yaz lastiklerini kış koşullarında kullanmaya çalışan oto sahiplerinin direksiyon ile vermiş olduğu komutları lastikler dilenen şekilde yola aktarılamayacaktır. Bu yüzden sürücülerin araç hâkimiyeti oldukça azalır. Bu durumlarda ise aracın yolda kayması ve olması gereken güzergâhın dışına çıkmasına niçin olabilir. kısıtlı başlangıçta de belirttiğimiz gibi fren mesafesi de önemli ölçüde artarak ansızın durma gereksinimlerinde lastikler fren sinyaline yanıt vermeyip otonun sürüklenmesi sonucunda kazaya sebep olur.

Otomobil sürücüleri arasında isimlendirilen genel bir yanlış olgu vardır ki; bu kış aylarında yaz lastiklerinin hava basınçlarıyla oynayarak, basıncı düşürerek kullandıkları taşıtları yol tutuşunun daha iyi olacağını zannederler. Oysa bu durum tam olarak yanlış bir harekettir ve düşünüldüğü gibi lastiklerin yol tutuşu iyileşmez. Üstelik oto lastik için belirlenmiş hava basınç ayarlarıyla oynamak araçta herhangi bir güvenlik ve ya sürüş konforu sağlamayacağı gibi araç dengesinde de bozukluk oluşturur. Bu hal ise aracın ağırlığının lastikler üstünde eşit dağılmaması sonucu yol tutuşunu daha da düşecektir.

Eğer siz de kış ayarlarında sürüş güvenliğini ve konforunu sağlamak istiyorsanız kışlık oto lastik seçeneklerimize bakarak firmamızla irtibata geçebilirsiniz. Günümüzde kullanılan arabalarda çok sayıda çeşit hafif alaşımlı jant görmekteyiz. Bunun nedeni vasıta sahibinin aracı için hem arabanın yol tutuşunu en üst seviyeye çıkarır, hem de dış görünümüne katkı sağlamış olmaktadır. Mahsusuyla spor vasıtalarda gördüğümüz jantlar yolda giderken çukur ve girintilerde daha küçük hasar görmesini sağlar. Doğru seçilmiş lastiklerin yol tutuşu performansı tabi ki özensiz seçilmişlere göre daha konforlu olmaktadır. Bazı jantlar otomobilin fren disklerinin soğumasına bile yardımcı olması çok önemlidir. Daima otoda balatalar oldukça önemlidir o sebepten dolayı kullanacağınız hafif alaşımlı alüminyum jantlar iyi bir marka yahutta taşıt üreticisinin belirlediği özelliklere uygun nitelikte olmasına dikkat edilmesi gerekir. Araçlar bozuk yollarda epey bir ziyan görmektedir.

Bu sebepten dolayı kaliteli bir çelik jant satın alınması bu yönde çokça önem arz eder. Hem aracınızı korumuş kabil hem de sık sık bakım ve onarımla uğraşmayıp tasarruf etmenize yaramaktadır. Tanınmamış marka bir jant alıp sonraki zamanlarda daha sık masrafa neden olabilir! Aracınızın zarif ve estetik görünmesine katkı sağlayan jantlar, aslında aracın zeminden gelebilecek darbelerini esneyerek yumuşatan ve aracın dokunca görmesini engelleyen bir öge olduğunu unutmayalım. Lastiklerin ve balataların daha dayanıklı ve uzun soluklu kullanılmasını sağlar! Yolda giderken su ve ya diğer tüm sıvılardan etkilenmez ve paslanmazdır. Jant kullanan bireylerin araçlarında daha kısıtlı problem çıktığı görülmektedir. Bunun soylu sebebi bilindik kaliteli ve araca uygun bir marka jant kullanılmasıdır.

Jantlarınızı bilhassa birden karşınıza çıkacak yüksek çukurlarda dikkat ederek koruyabilir ve kaldırım gibi katı cisimlerden ırak tutarak ömrünü uzatabilirsiniz. Türkiye’de bulunan ve ülke dışından ithal edilen jant modelleri çağımız piyasasında oldukça taşkın çeşide sahiptir. ancak jant alırken TSE standartlarına uygun olup olmadığına dikkat ediniz. Araç piyasasında yaşanan teknolojik gelişmelerin beraberin de getirdiği kaliteli ve müstahzar firmanın desteklediği en yeni jantlar bulunmaktadır. Bir diğer dikkat edilmesi gereken unsur ise seçim yapacağınız çelik jantların kilogramı, ölçüleri ve tasarımında yapılan ayarlar epey bir ehemmiyet arz etmektedir. Kalitesiz bir jant nelere usül açabileceğini düş etmek zor doğrusu çünkü bazan öyle anlar gerçekleşmektedir ki ölümle dahi sonuçlanan kazalara davetiye çıkarır.

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir